Závody v digitalizaci ženou velkoobchody k růstu

Aktualizováno: 19 srpna 2024
Dušan Pukač
Dušan Pukač
Head of Sales

Velkoobchodní sektor čelí v posledních letech řadě výzev, ať už to byla omezení spojená s covidovou pandemií, nebo dosud trvající vliv konfliktu na Ukrajině. Velkoobchodní společnosti jsou však pod tlakem také kvůli rychlým tempem postupující digitalizaci procesů, včetně zavádění nástrojů umělé inteligence. I přes obtížné podmínky se ale velkoobchodnímu sektoru předpovídá v nejbližších letech silný růst.

Podle analýzy společnosti Research and Market o globálním velkoobchodním trhu [1] dosáhl loni jeho objem 49,5 bilionu amerických dolarů. V letošním roce by to podle odhadů mělo být celosvětově 53 bilionů dolarů. Růst trhu je možný díky pokračujícímu zotavení dodavatelských řetězců, očekávanému hospodářskému růstu, rozvoji e-commerce a technologickým inovacím. V roce 2028 by objem velkoobchodního trhu měl přesáhnout 68 milionů dolarů.

Digitalizací a zefektivňováním provozu prochází velkoobchodní společnosti také v Česku. Po covidovém útlumu sektor rekordně rostl. I přes složitou geopolitickou situaci se jeho celkový obrat v roce 2022 zvýšil oproti předcházejícímu roku o více než třetinu na 4,5 bilionu korun, jak uvádí Český statistický úřad.

Hlídání trendů, konkurence i potřeb zákazníků

Pro úspěšný růst velkoobchodní firmy je klíčové nejen pochopit aktuální trendy, ale také se neustále přizpůsobovat požadavkům trhu. Analýza dat a její správné vyhodnocování se po úspěšném zavedení v maloobchodě, jak si můžeme už nějaký čas všimnout v supermarketech a internetových obchodech, postupně dostává i do velkoobchodu a ve velmi krátké době bude hrát klíčovou roli pro udržení zákazníků.

Pravidelný monitoring a analýza konkurence umožňují identifikovat nové příležitosti a přizpůsobit nabídku tak, aby odpovídala aktuálním potřebám zákazníků. Například německý velkoobchodní gigant Metro AG pravidelně provádí hloubkové tržní analýzy, které mu umožňují nejen reagovat na změny, ale také aktivně předvídat nové trendy a potřeby zákazníků.

S tím souvisí i zkvalitňování zákaznického servisu, jež hraje v současné době zásadní roli v udržení loajality zákazníků. Průzkum společnosti PwC potvrdil, že lidé při nakupování kladou stále větší důraz na kvalitu poskytovaných služeb, a firmy, které dokážou nabídnout vynikající zákaznickou zkušenost, získávají významnou konkurenční výhodu. Dokonce 32 procent účastníků průzkumu uvedlo, že stačí jediná špatná zkušenost, aby zanevřeli na do té doby oblíbenou značku. [2] V praxi to znamená, že velkoobchody by měly investovat do školení personálu a zavádění technologií, které zlepší komunikaci se zákazníky.

Nižší náklady, lepší dostupnost zboží

Dalším klíčovým prvkem pro úspěšné fungování velkoobchodů je efektivní řízení zásob. Systémy řízení skladů, které využívají moderní technologie, dokážou snížit náklady a zároveň zlepšit dostupnost produktů. V praxi to znamená, že firmy, které investují do těchto systémů, mohou výrazně omezit přebytečné zásoby a zároveň zajistit, že je požadované zboží vždy k dispozici. Stačí jim díky tomu menší skladovací prostory a mají více volných prostředků, což prospívá cash flow.

Dobře připravené finanční plánování a důsledné sledování nákladů jsou rovněž klíčové pro udržení ziskovosti a dlouhodobé stability velkoobchodních firem. Detailní finanční plány pomáhají firmám nejen předcházet finančním problémům, ale též efektivně řídit zdroje.

Inovace pomáhají udržet konkurenceschopnost

Naprostou nezbytností pro zvýšení celkové efektivity provozu jsou pak technologické inovace. Důraz na digitalizaci a využívání umělé inteligence prostupuje napříč velkoobchodními odvětvími i příbuznými oblastmi, jako jsou logistika nebo výroba. Bez nich společnosti ztrácejí konkurenceschopnost.

Například studie od Deloitte [3] ukázala, že investice do ERP systémů a automatizace mohou významně zlepšit přesnost a rychlost operací. Velkoobchody, které implementují tyto technologie, mají lepší kontrolu nad svými procesy a mohou lépe reagovat na změny. Kupříkladu společnost Walmart, která do provozu začlenila pokročilé ERP systémy, dosáhla nejen zvýšení efektivity, ale i lepšího řízení nákladů, což se pozitivně odrazilo na její ziskovosti.

 

[1] Zdroj: Research and Markets, Wholesale Global Market Report 2024 (odkaz zde)

[2] Zdroj: PwC, Experience is everything. Get it right. (odkaz zde)

[3] Zdroj: Deloitte, Automation with intelligence (odkaz zde)